Anasayfa
Beni Hatırla
Açıklama
Bilgi
Albüm
Ne kadar çok bilirsen, o kadar az emin olabilirsin.
Grup Haberleri (1)
Bu Seneki Taban Puanlar........ :)
01:28 12.09.2012

Yorumları (2)
Silinmiş 16:56 02.08.2012

Türkçe dersleri azalacak matematik-fen artacak
12 yıllık zorunlu eğitimle birlikte ilk ve ortaokulların müfredatı değişiyor. Yeni müfredatta ders saatleri artarken seçmeli dersler çeşitleniyor
Yaklaşık 10 milyon öğrenci ve ailesinin merakla beklediği yeni müfredata göre ilköğretimde ders saatleri artacak, 20 ayrı seçmeli ders, öğrencilerin seçimine sunulacak. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, medya kuruluşlarının Ankara Temsilcilerine yeni sistemi anlattı:
432 SAT İLA VE DERS: 43 ülke ile yapılan uluslararası kaynaştırmaya dayalı analizler sonucunda, ders saati 432 saat artıyor. Öğrenciler 8 yılda toplam 6 bin 192 saat eğitim görecek.
YABANCI DİL REFORMU: Yabancı dil eğitimi 2. sınıfa çekilecek. Haftada 4 saat olan yabancı dil eğitimi, fiziki şartları uygun olan okullarda 20 saate çıkarılacak. Yabancı dil derslerinde toplamda 144 saatlik artış olacak.
MATEMATİK-FEN ARTACAK: Türkçe dersi, ilk 2 yıl 10 saat, 3 ve 4. sınıflarda 8 saat, 5 ve 6. sınıflarda 6 saat, 7 ve 8. sınıflarda 5 saat olarak değiştirildi. Buna karşılık matematik dersi uluslararası ortalamalarının yaklaşık 90 saat üzerine çıkarılacak. Matematik 288 saat, Fen Bilimleri dersi toplamda 180 saat artacak.
HUKUK VE ADALET DERSİ: Sosyal Bilimler kapsamında Halk Kültürü, Medya Okuryazarlığı ile Hukuk ve Adalet dersleri verilecek. Böylelikle öğrencilere demokratik bir toplumda hak sorumluluk dengesini kavramaları, haklarını arama yolları öğretilecek.
KURAN EĞİTİMİNDE KUR SİSTEMİ: 5. sınıftan itibaren Kuran-ı Kerim dersi haftada 2 saat seçmeli olacak. Öğrenci isterse 5-6 ve 7'de bu dersi almayıp 8. sınıfta seçebilecek.
DİNİ AZINLIKLAR: Yeter sayıya ulaşıldığında örneğin Musevi veya Rumlar için de kendi dinleri verilebilecek. AL EVİLİK ÖĞRETİSİ: İlgili toplum temsilcileriyle müfredat belirlenecek.
YAŞAYAN DİL VE LEHÇELER: Öğretmen buldukça yeteri kadar öğrenci varsa Zazaca, Kırmançiçe, Lazca da, Abhazca da seçmeli okutulacak. KÜRTÇE ÖĞRETMENİ: İlk etapta Mardin Artuklu, Bingöl Üniversitelerindeki enstitülerde Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek lisans yapanları bu dersi vermek için değerlendireceğiz.
BU KONUDAKİ GÖRÜŞLERİNİZ NELERDİR?

Silinmiş 12:30 03.08.2012

bu forum MATEMATİK ve EĞİTİM konusunda her konuya açıktır.