Anasayfa
Beni Hatırla
Anadolu yakasının SÜVARİ’leri

İstanbul Anadolu yakasının tek kulüp takımı İstanbul Amerikan Futbol Kulübü (AFK)

AFK 2005 senesinde İstanbul Anadolu yakasında Bahadır Ilgaç önderliğinde üniversiteli gençler tarafından kuruldu.
Kulübün kurucusu Bahadır Ilgaç’ ın ODTܒde oynamaya başladığı bu sporu İstanbul’ da sürdürmek amacıyla 2002 yılında kurulmuş olan Sabancı Üniversitesi Amerikan Futbol Takımına önderlik etmesi ve 2004 yılında İstanbul AFK’ nın çıkış noktası olan Sabancı Üniversitesi Amerikan Futbol takımının tekrar yapılandırması ile şu anki İstanbul AFK’ nın temelleri atılmış oldu. Ilgaç ve takım arkadaşları iki sene boyunca Sabancı Üniversitesi adı altında mücadele ettikten sonra bir kulüp takımı kurmaya karar verdiler ve 2005 senesinde İstanbul Amerikan Futbol Kulübü (AFK) resmen kuruldu.

Bu noktada oyuncularının çoğu Sabancı Üniversitesi ağırlıklı iken 2006 senesinde Bilgi Üniversitesi ile birleşilerek takım daha da güçlendi. Devam eden senelerde İstanbul AFK, bünyesine bir çok üniversiteden katılan sporcularla liglerdeki mücadelesini sürdürdü. Şu anda bünyesinde Yeditepe Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Okan Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi ‘nde okuyan, ayrıca çeşitli üniversitelerden mezun olmuş sporcuları barındıran bir kulüp takımı olarak yoluna devam etmektedir.

İstanbul AFK kurulduğu ilk sene 2005 – 2006 sezonunda 10 takımın yer aldığı ilk resmi Türkiye Kulüpler Ligi’ nde 5. oldu.

Bir kaç sene içerisinde Türkiye lig’ lerinde söz sahibi olan kulüp, kurulduğunun ertesi senesi 2006 – 2007 sezonunda play-off oynama başarısı gösterdi. Bu sezon İstanbul grubunda 2.liği elde eden kulüp, Türkiye Kulüpler Ligi’ nde çeyrek final oynadı.

2008-2009 sezonunda ise Türkiye Kulüpler Ligi finali oynama başarısı gösterdi.

Faaliyetlerini uluslararası platformda da sürdüren İstanbul AFK Cavaliers, 2004 yılında Kırgız ve İtalyan, 2008 yılında ise Bulgar takımları ile dostluk maçı oynayarak Türk takımları içerisinde yurt dışında yabancı takımlarla ilk maç yapan ve yabancı bir takımı ilk kez mağlup eden takım unvanlarını da kazandı. Istanbul AFK, Sofya’da Team Sofia’yı 28-0 gibi bir skorla mağlup etti. Istanbul AFK, 2010 yılında deplasmanda CEFL ön eleme mücadelesi olarak oynadığı ve 42 – 10 galip geldiği Buchuresti Warriors mücadelesi sonrası yabancı bir takımla deplasmanda resmi maç yapan ve resmi galibiyet alan ilk Türk takımı olma ünvanını da kazanmış oldu.

Kulüp 2005 yılından itibaren yurtiçinde TBSF (Türkiye Beyzbol, Softball, Korumalı Futbol ve Ragbi Federasyonu); 2010 yılından itibaren ise yurtdışında EFAF (European Federation of American Football) ve CEFL (Central European Football League) organizasyonları altında maçlarına devam etmektedir.

Halen antrenmanlarını Fikirtepe tesislerinde sürdüren takımın 2008 yılından itibaren antrenörlüğünü baş antrenör Hayden Flowers ve yardımcı antrenör Kasey Crosby yapmakta.

Takımın onursal başkanı Soner YILMAZ, maddi olarak kulübün ihtiyaçlarını belli bir noktaya kadar karşılarken, takımın hedeflerinin yükselmesi ile sponsor firmalar ile iletişime geçilmektedir.

Kuruluşundan itibaren kulüp sembol olarak Cavaliers (Süvariler) ya da bilinen ismi ile CAVs ismini kullanmayı sürdürmektedir.
Yorumları (3)
Ulutan Yamak 21:49 25.10.2010

CAVS CAVS CAVS

Akif 03:31 30.01.2011

Kasey şuan yanımda.. hepinize selam söylüyor :)

Umut 09:07 12.02.2011

aleyküm selaam

hair transplant turkey