Anasayfa
Beni Hatırla
Nihat Genç
Kültür - Sanat
Açıklama
Bilgi
Albüm
Nihat Genç, (d. 1956 Trabzon) Türk gazeteci, yazar.

İlkokulu, İskender Paşa İlkokulu’nda, orta okul ve liseyi Trabzon Ticaret Lisesi'nde okuduktan sonra 1973-1974 döneminde mezun oldu. İstanbul İktisadi Ticari İlimler Akademisi ve Ankara’da Bankacılık okuluna kayıt yaptırmış ancak siyasi olaylar nedeniyle bu okullardan ayrılmıştır. Sağlık İdaresi Yüksek Okulu 1983 yılı mezunudur. Okul bitimi Ankara Rehabilitasyon Merkezi'nde peşinden Kültür Bakanlığı’nda toplam dokuz yıl memuriyet yapmıştır.

Gençlik yıllarında gazete ve dergilerde teknik eleman olarak çalıştı. Gençlik yıllarından bugüne, siyasi dergiler, edebi dergiler ve son olarak Leman (eski Limon) dergisinde yazmayı sürdürdü. Kısa bir süre Akşam gazetesinde yazdı. Skyturk isimli televizyon kanalında Serdar Akinan ile "Ne Var Ne Yok" adında bir program yaptı. Bu program 2008 yazında sona erdi. Ardından Avrasya TV'de Lale Şıvgın ile halen devam eden "Veryansın" programına başladı.

Öykülerinde çıplak bir gerçekçilik ile birlikte hümanizm arayışı egemendir, insan hikâyeleri ile birlikte yaşanılan zamanların sorunlarını ve toplumsal değişimi gayet ince çizgilerle betimler ve kahramanlarını her zaman için ezilen kesimden insanlar içinden seçer. Siyasi ya da siyasi olmayan fikir makalelerinde ise çok daha sert çizgilere sahip, kızgın ve hatta saldırgan bir tarza sahip olduğu görülür. Gizli ama derin bir yalnızlık duygusu, öykülerinde de fikir yazılarında da alt metni oluşturan güçlü öğelerden biridir.

2005 yılında Bilgi, Sabancı ve Boğaziçi üniversiteleri tarafından organize edilen ‘İmparatorluğun Çöküş Döneminde Osmanlı Ermenileri' başlıklı konferansı eleştiren bir yazı yazması üzerine uzun süredir tüm kitaplarını yayınlayan İletişim Yayınları, Nihat Genç ile ilişkilerini kesme ve kitaplarını yayınlamama kararı almış, bunun üzerine yazar kitaplarını diğer yayınevlerinden çıkarmaya başlamıştır.
Yorumları (5)
Galip Erbek 01:42 18.02.2009

'Herşeyden umudum kesilir,Anadolu toprağından umudum kesilmez!'

Galip Erbek 01:47 18.02.2009

'Bu topraklarda istediğimiz,altına gireceğimiz küçük bir kubbedir...Biz,bu ülkenin altınlarını değil,ağaçlarının gölgesini sevdik.Hafız'ın lafıdır;'Rüzğar geçtiği yerlerin kokusunu taşır...'Herkes bulunduğu yerin kokusunu taşır...Gökkubbenin veya rögarların...'

Silinmiş 03:43 19.02.2009

veryansın

Silinmiş Üye 02:10 23.02.2010

Nihat Genç, 24 Şubat 2010 Çarşamba günü, yani yarın, Trabzon'un düşman işgalinden kurtuluşu sebebiyle Zorlu Grand Hotel'de konuşma yapacak.

Bilginize.

Silinmiş 15:39 15.05.2010

veryansın iyi gerçekten

hair transplant turkey