Anasayfa
Beni Hatırla
-1
FORUMLAR > SİYASET & GÜNCEL > PKK Ne zaman, Neden ortaya çıktı ?
Bu mesajı
7 kişi beğendi
4 kişi beğenmedi
04.07.2010 03:24 AM

Bu konuyu  darbe döneminde işkence görenlere, arkadaşları kim vurduya giden kürt kökenli öğretmenlere, köyleri yakılan kürtlere sorarak, konuşarak araştırdım.

Anlatılanlar ile kişisel görüşümü karıştırarak kısa bir yazı ile paylaşmak istedim.

PKK Ne zaman, Neden ortaya çıktı ?

12 Eylül sonrasında Kürtlerin "Dağ Türkleri" olduğu ilan edilmiş. Genelkurmay Başkanlığı'nın bastırdığı "Beyaz Kitap"'ta şu açıklama yer almıştır:

"Dağların yüksek kısımlarında, tepelerde yaz kış erimeyen karlar vardı. Güneş açınca üzerleri buzlaşan camsı parlak bir tabaka ile örtülürdü karın yüzü. Üstü sert altı yumşak olurdu. Bu karın üstünde yürününce, ayağın bastığı yer içeriye çöker, 'kırt-kürt' diye ses çıkarırdı. Doğulu Türkmenlere, Kürt denmesinin nedeni buydu. Bölücülerin Kürt dedikleri, yüksek yaylalarda, karlık bölgelerde yaşayan Türklerin karda yürürken ayaklarından çıkardıkları sesin adıydı aslında."

Bununla sınırla kalmayıp  1982 anayasasında Kenan Evren hukukçuları tarafından Kürtçe kesin olarak yasaklanır.Evinde kürtçe müzik kaseti bulundurmak o dönemde, işkenceden öldürülmek için yeterli bir nedendi(Babamın nikah şahidi arkadaşıda bunlardan biriydi). 17 bin küsür  kim vurduya giden kürt kökenli yurtdaşımız oldu. Bunların genelde okumuş olması dikkati çekti. Beş bin Kürt köyü, kendi askerleri tarafından yakıldı(Bizim köyde yakılmış). Devlet yaptığı yanlışlar ile aslında pkk diye terör örgütünü kendisi oluşturdu. Kürt vatandaşlar artık bir korkuya kapılmıştı, her an ölecekleri hissiyle yaşamaya başlamışlardı. Dış güçler ise bu fırsattan yararlanıp, bir kesimi kışkırtmıştır. Pkk  kurulmuş, halka ise Kürtlerin hakkını aramak, Kürtleri korumak amacıyla kurulduklarını  söylemişlerdir. Yıllardır böyle gitmiştir, şu dönemde ise devlet artık yanlış davranmayı bırakmıştır, fakat bu ne pkk nın, ne de dış güçlerin işine geldiğinden. Kürt kökenli vatandaşlarımıza bakın bizim sayemizde, insan muamelesi görmeye başladınız. Eğer biz silahı bırakıp, dağılırsak yine size işkence ve dahasını yaparlar diye kandırmaya devam etmektedirler. Benim onlarla konuştuğumdan aldığım özet bu şekilde.Tabi bu sitede bu konuyu açmak çok saçma farkındayım, yine hiç bir şeyden haberi olmayan, olayları yaşamayan ama  aslında çok şey bildiğini sanan tipler uzun yazılar ile benim saçmaladığımı söyleyeceklerdir. Evet bencede saçma ama bu yaşanan gerçek.

04.07.2010 03:26 AM

saçma devlet politikaları

Bu mesajı
4 kişi beğendi
3 kişi beğenmedi
04.07.2010 03:33 AM

1 dakika önceki son dakika haberi...

kökten temizlenmedikçe PKK, durum vahim!

ayrıca hatırlıyorum da 90lı yılların ortalarında filan sırf araçlarının plakası 34 35 06 07 45 48 diye durdurulup aracından indirilip kurşuna dizilen aileler filan vardı...

gerçi adamlar her yerdeler, kökten temizlemek PKK'lıları oldukça zor... İzmir Buca'da, Aydın-Kuşadası'nda, İstanbul-Güngören'de, Ankara'da, Muğla'da, Antalya'da, her yerde bomba patlatıyorlar... sadece dağlık arazilerde askerle çatışmadıkları gibi Kuşadasında Hollandalı turistleri, İzmir-Buca'da milli piyangocuyu, İstanbul'da çocuk-yaşlı ayırt etmeden çöp tenekesinin yanından geçenleri, Ankara'da işine gitmek isteyen insanları, Muğla'da öğrencileri hedef alıyolar...

biri şu teröre ve teröristlere dur desin! Allah belalarını versin hepsinin...

Bu mesajı
3 kişi beğendi
2 kişi beğenmedi
04.07.2010 03:34 AM

Aslında  doğuya yatırım yapılmıyor deniliyor ya, yapılmak isteniyor, fakat pkk bunu bir şekilde engelliyor, sonra kürt kökenlilere bakın hala size  ikinci sınıf muamele yapıyorlar diye yandaş arıyor. O kadar askeri malzeme alıncağına aslında  adam gibi bir başbakanımız olsada  doğuya gidip, kürtlere asıl güveni hissetirse, onlara aslında ikinci sınıf vatandaş olmadıklarını ıspat etse. İşte o zaman işler rayına girecektir. Bir Gaffar Okkan bunun en büyük örneğidir.Fakat tabi pkk nın işine gelmemiştir.

Bu mesajı
3 kişi beğenmedi
04.07.2010 03:38 AM
Aykut
Gazi Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği

Genelkurmay'ın 'dağ Türkleri' tanımı 20.yüzyılın başında Rus Türkologlar tarafından ortaya atılmıştır.O zamanlar en ünlü Türkologlar Ruslardan çıkıyordu.Şimdi de öyle sayılabilir.

PKK seksen darbesinden önce kurulmuştur.Darbeden haberi olanlar Lübnan'a kaçmıştır.Darbenin yarattığı ortamdan herkes etkilenmiştir.İşkencede,darağacında ölenler olmuştur.PKK'ya,devletten dayak yediğini düşünen pek çok yasadışı aşırı sol örgütlerden yoğun katılım olmuştur.Darbe sadece PKK'nın gücünü arttıran unsur olmuştur.Kurucularının arasında çok sayıda Türk vardır.

Sorunlarımızı konuşamadığımız gerçek,yalanlara alıştığımız da.Doğu'dan konuşmaya başladığımızda 'siz oraları biliyonuz mu?' diye konuşmalar da oldukça üzüyor beni.Sanki Afrika'da bir kabileden konuşuyoruz.

04.07.2010 03:41 AM

el çıkardı, el bitirir.

Bu mesajı
2 kişi beğenmedi
04.07.2010 03:42 AM
Aykut demiş ki:

Genelkurmay'ın 'dağ Türkleri' tanımı 20.yüzyılın başında Rus Türkologlar tarafından ortaya atılmıştır.O zamanlar en ünlü Türkologlar Ruslardan çıkıyordu.Şimdi de öyle sayılabilir.

PKK seksen darbesinden önce kurulmuştur.Darbeden haberi olanlar Lübnan'a kaçmıştır.Darbenin yarattığı ortamdan herkes etkilenmiştir.İşkencede,darağacında ölenler olmuştur.PKK'ya,devletten dayak yediğini düşünen pek çok yasadışı aşırı sol örgütlerden yoğun katılım olmuştur.Darbe sadece PKK'nın gücünü arttıran unsur olmuştur.Kurucularının arasında çok sayıda Türk vardır.

Sorunlarımızı konuşamadığımız gerçek,yalanlara alıştığımız da.Doğu'dan konuşmaya başladığımızda 'siz oraları biliyonuz mu?' diye konuşmalar da oldukça üzüyor beni.Sanki Afrika'da bir kabileden konuşuyoruz.

pkk darbe öncesinde kurulmuş olsa bile, darbe ona can vermiştir

Bu mesajı
1 kişi beğendi
1 kişi beğenmedi
04.07.2010 03:48 AM

diyarbakırdaki işkenceleri yapanlarla mamaktaki işkenceleri yapanlar aynı kişilerdi. insanları sağcı solcu diye ayırıp ellerine silah tutuşturanlarda aynı kişilerdi. insanları irticacı diye kafasına göre fişleyenler aynı kişilerdi. bugün pek çok insanın vatansever sandığı hainlerde aynı kişiler. yarın karşmza yine çıkacak olanlarda aynı kişiler olacak

04.07.2010 03:48 AM
Aykut
Gazi Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği
Ömür demiş ki:

pkk darbe öncesinde kurulmuş olsa bile, darbe ona can vermiştir

Katılıyorum.Şiddetten medet uman sol örgütlerin de büyük çoğunlukla PKK'ya katılımına neden olmuştur.

04.07.2010 03:49 AM
Egemen demiş ki:

1 dakika önceki son dakika haberi...

kökten temizlenmedikçe PKK, durum vahim!

ayrıca hatırlıyorum da 90lı yılların ortalarında filan sırf araçlarının plakası 34 35 06 07 45 48 diye durdurulup aracından indirilip kurşuna dizilen aileler filan vardı...

gerçi adamlar her yerdeler, kökten temizlemek PKK'lıları oldukça zor... İzmir Buca'da, Aydın-Kuşadası'nda, İstanbul-Güngören'de, Ankara'da, Muğla'da, Antalya'da, her yerde bomba patlatıyorlar... sadece dağlık arazilerde askerle çatışmadıkları gibi Kuşadasında Hollandalı turistleri, İzmir-Buca'da milli piyangocuyu, İstanbul'da çocuk-yaşlı ayırt etmeden çöp tenekesinin yanından geçenleri, Ankara'da işine gitmek isteyen insanları, Muğla'da öğrencileri hedef alıyolar...

biri şu teröre ve teröristlere dur desin! Allah belalarını versin hepsinin...

buradaki teröristlerden başlansa keşke