Anasayfa
Beni Hatırla
-22
FORUMLAR > SİYASET & GÜNCEL > Türban neden takılır? Neden takılmalıdır?
İlk Sayfa « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » Son Sayfa
20.04.2010 04:31 AM
Meryem demiş ki:

düşün ki ben sadece ve sadece eşarbın bana yakıştığını düşündüğüm için örtünüyorum veya saçım yok o şeklilde dışarı çıkmaktan utandığım için örtünüyorum.. hiç açık saçık birine gidip te sen niye açıksın diye sordun mu bunu hiç merak ettin mi acaba?

sadece baş örtüsüne bu merak niye acaba??

Hiç bir başı açık sokaklara inip eylem yapmıyor.

Hiç bir saçı olmayan bir siyasi ideloji oluşturmuyor.

En önemlisi hiç bir eşarbı yakıştığı için takan kişi bana eşarp takmayan cehenneme gitmiyor demiyor. Dediğim gibi içinde yaşadığım toplumun büyük parçalarını tanımaya anlamaya çalışıyorum. Herşeyi, hepsini geçiyorum bir şeyi savunacaksam ya da karşısında olacaksam tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışıyorum.Ama görüyorum ki kendini savunma hırsı ile bilgilenme, öğrenme isteğimi kötü niyet kalıplarına dökebiliyor, üzgün olduğumu belirttiğim halde devam edebiliyorsun. Bir insan olarak neden sorusunu sormam çok normal. Bu soruya cevap verip vermemek senin tercihin ama benim nedenini merak ettiğim bir şeye cevap vermek yerine niye bunları merak etmiyorsunda bunu merak ediyorsun gibi bir hakkın yok. Ben kişisel özgürlük haklarımdan birini kullanıp soru soruyorum ve bu soruyu seçmek de benim kişisel hakkım. Eğer ki türban neden takılmalı sorusuna cevabın "düşün ki ben sadece ve sadece eşarbın bana yakıştığını düşündüğüm için örtünüyorum veya saçım yok o şeklilde dışarı çıkmaktan utandığım için örtünüyorum.." bunlardan birisi ise bunlardan birisini söylemen yeterli. Kimseye bir şeyi neden yapmıyorsun diye sormadım bu güne kadar. Yani kimseye "Neden adam öldürmüyorsun" demiyorum ama öldürürse "Neden öldürdün?" derim.Ayrıca sadece baş örtüsüne değil merakım bir çok soru var cevabını merak ettiğim. 

"Sürekli tartışılıyor. Doğru veya yanlış.Teokrasi simgesi olduğu için karşı kimi, kimi bilmiyor bile neden karşı olduğunu.Kimi dinib koyduğu şartlar olduğu için takılması gerektiğine inanıyor kimi aynı şekilde bilmiyor neden savunuyor. Peki ya nedir dinin koyduğu kural? Neden koymuştur? Gerçekten günümüz koşullarına adapte edilemez mi? Birey kendi isteğiyle mi takıyor yoksa alıştırıldığı için mi takıyor? En önemlisi türban takmak bireyi inançlı yapıyor mu? Ya da takmaması bireyi cezalandıracak mı?"

Kırmızı ile yazılan yerde diğer merak ettiğim sorular mesala.

Son Düzenleme: Barış @ 20.04.2010 04:43
20.04.2010 04:39 AM
Salih
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Uluslararası İlişkiler
İ. Doğukan demiş ki:

Tam olarak anlamadığın şey laik bir devlette diye ek yaptığım zaten. meclis toplanıp laikliği kaldırırsa zaten bu dediklerimin geçerliliği kalmaz. Çıplak gezmer bir özgürlüktür ayrıca. özgürlükleri öznel yargılara göre mi sınıflandıracaksın. Her tercih bir özgürlüktür. Eşitim diyorsan hakkını vereceksin. Yada o eşitliği devlet yönetiminden çıkartacaksın.

meclis laikliği kaldırmak zorunda değil bunun için. laiklik dediğin halk için varsa halk buna patch yapabilir.ayrıca adam öldürmek özgürlük değildir. çünkü ahlaka terstir tıpkı çıplak gezmek gibi. şimdi sen diyeceksin kimin ahlakı. sierre leone nin değil tabii, türk toplumunun ahlakı. birine 6 ay ceza vermiş öbürüne 20 yıl kaldı. hollanda da çıplak gezmek suç olmayabilir, orda bu bir özgürlük olabilir, hatta çok cool bir şey de olabilir. bu onların bileceği iştir. ama türk toplumunda ben özgürüm diye çıplak gezmeye çalışırsan kusura bakma ama

20.04.2010 04:40 AM
İ. Doğukan
Anadolu Üniversitesi | Basın ve Yayın
Salih demiş ki:

meclis laikliği kaldırmak zorunda değil bunun için. laiklik dediğin halk için varsa halk buna patch yapabilir.ayrıca adam öldürmek özgürlük değildir. çünkü ahlaka terstir tıpkı çıplak gezmek gibi. şimdi sen diyeceksin kimin ahlakı. sierre leone nin değil tabii, türk toplumunun ahlakı. birine 6 ay ceza vermiş öbürüne 20 yıl kaldı. hollanda da çıplak gezmek suç olmayabilir, orda bu bir özgürlük olabilir, hatta çok cool bir şey de olabilir. bu onların bileceği iştir. ama türk toplumunda ben özgürüm diye çıplak gezmeye çalışırsan kusura bakma ama

İşte şahsi görüşlerinde ki öznellikle devlet yönetimini henüz ayırt edemediğin için öyle görüyorsun. Neyse zamanla değişecektir fikirlerin.

20.04.2010 04:42 AM
Salih
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Uluslararası İlişkiler

sen de devletlerin gökten inen kitaplarla filan yönetildiğini sanıyosun galiba. üzgünüm ama değişmez bu saatten sonra fikirlerin.

Bu mesajı
2 kişi beğendi
20.04.2010 04:45 AM

türban bi semboldür simgedir bağlama şekline göre bir sürü tarikata bağlılığı simgeler.. ama başörtüsünü hemen hemen herkesin annesi ananesi yemek yaparken ev temizlerken başına takar.. yaşı çokça büyükse dışarı çıkarken saçını örter gırtlağını kapatmaz ordan burdan iğnelemez altına bone vs.. giymez baş örtüsünün. çünkü amaç saçı kapatmaktır.. türbanda saçı kapatmanın dışında birçok amaç vardır. bence türban gereksizdir..ama takanada bişey demem kişisel görüşüdür inanışıdır..

Bu mesajı
1 kişi beğendi
20.04.2010 05:39 AM
Hilal
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | İlköğretim Matematik Öğretmenliği
Meryem demiş ki:

ben sana birşey soracam sence benim taktığım şey nedir? baş örtüsü mü türban mı? aradaki farkı açıkca anlatır mısın??

Konuya direk daldım ama. Sanırım türban-baş örtüsü arasındaki fark olarak kastedilen şeyi anladım. Bu konuda hadis bile var. Sevgili Meryem senin -bu ayrıma göre- türban değil de baş örtüsü taktığını savunabilirim. Hadiste belirtildiği üzere:

"'Ümmetimden henüz görmediğim, cehennemlik olan iki sınıf vardır.Bunlardan bir sınıfı kadınlardır giyinik oldukları halde elbiseleri,örtülmesi gereken yerlerini örtecek derecede kalın,sık ve geniş olmadığı için onlar çıplak gibidir.Bunlar hem kendileri baştan çıkmışdır, hem de başkalarını baştan çıkarırlar. Başları da Deve Hörgücü gibidir.Bu gibi kadınlar,Cennet'e girmek şöyle dursun,onun kokusunu bile alamazlar.Halbuki Cennet in kokusu çok uzak mesafeden bile hissedilir.''

"kafanıza yüksek gözüksün die taktıgınız şeyinde amacını anlatırmısın?" demiş Halil. Sanırım "deve hörgücü" de bunu anlatıyor ki bunun da dinde zaten bi yeri zaten olmadığını düşünüyorum.

Her neyse, kimseyi sorgulamak bize düşmez. Doğru veya yanlış isteyen istediğini yapar. İsteyen başörtüsü takar, isteyen türban takar, isteyen de giyer mini eteğini.. :)

Not: çok özür dilerim hadisi araştırıp kelimesi kelimesine yazmak isterdim ama şu saatte malesef internetten bulmak zorunda kaldım. Yanlışım varsa affola.

Not2: Hadisten alıntı yaparak kimseyi yargılamak gibi bi niyetim yok lütfen konu yanlış taraflara çekilmesin. Sonuçta ben değiştirmeden direk yazdım onu. :)

Bu mesajı
2 kişi beğendi
20.04.2010 05:51 AM
Hilal
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | İlköğretim Matematik Öğretmenliği

Bu arada "Türban neden takılır?Neden takılmalıdır?" denilmiş. Bunun üzerine türban-baş örtüsü tartışması girmeseydi ve türbanı siyasate karıştırmasalardı derdim ki: "Eğer türban(baş örtüsü, her ne ise) takıyor olsaydım bunu inancım doğrultusunda yapardım. Başka herhangi bi amacım olmazdı. Hah takmıyorum, bu da benim inançsız olduğumu da göstermez. Kişisel sebeplerle takmıyorum belki ama takılması gerektiğini de düşünüp takanlara saygı duyarım. Tabi bu takılması gerektiğini düşünmesem saygı duymayacağım anlamına da gelmiyor. Saygı duymak lazım her ne olursa olsun. Herkes özgür sonuçta."

20.04.2010 05:57 AM

hiç bitirmeyelim tamam mı bu muhabbeti  gerek yok  onları takandan çok siz takın bu konuyu kafanıza;  gelecek nesiller de taksın herkes taksın ki biz  hiç bir zaman boş kalmayalım bunlar doldursun hayatımızı

20.04.2010 10:04 AM

Arap kültürünün bir parçası..Her ne kadar sözcük fransızca olsa da islami kapanma işleri araplardan gelir.. Aslında bütün semai dinler de büyük ölçülde kültür kemiricileridir. İslam da geldiği topraklardaki kültürü, tüm inananlara aşılayan bir sistemdir.. Yani arap kültürünü başka milletlerde görülmesinin tek sebebi islamdır.

Son Düzenleme: Erenus @ 20.04.2010 10:05
20.04.2010 10:34 AM
Melih
Karabük Üniversitesi | Endüstri Mühendisliği

türbanı ortaya çıkaran şule yüksel şenler hanımefendi değilmidir diye sormak lazım.kuran'da yazan başörtüsü olmasın sakın.lütfen ikisini birbirine karıştırmayalım

İlk Sayfa « 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 » Son Sayfa