Anasayfa
Beni Hatırla
0
FORUMLAR > SİYASET & GÜNCEL > Alternatif Tarih
13.01.2018 20:09 PM
Ya Naziler kazansaydı konusu çok yazıldı çizildi malumunuz. Üzerine romanlar filmler bilgisayar oyunları falan kurgulandı. İnceden güzel şeylere dokundurdular

Burada biraz daha geriye gideceğiz. ya Alaman kralı 2.wilhelm 1. dünya savaşını kazansaydı ne olurdu ?

Öncelikle Osmanlı kaynaklarının olaylara bakışını bir kenara alıp dönemin alman kaynakları ile tarihe bakmaya çalışacağız.

2. wilhelim bir kolu diğerine göre kısa olduğundan kompleksli bir arkadaştı. Avrupada ki her krallık gibi ingiltere fransa gibi kavvali devlet liderleri 3. kuşaktan kuzeni falandı. Avrupanın rakip devletleri sömürgeleşmeye alamanlardan daha önce başladıklarından wilhelmin kendi egemenliğini afrika ve amerikada yayabileceği çok bir alan yoktu. Şeytani bir plana başvurdu. Osmanlılarla yakınlaşıp onların geniş topraklarını kendisine katmak. Osmanlılarla savaşamazdı. Çünkü herhangi bir savaş durumunda topraklar paylaşılacaktı avrupa devletleri tarafından wilhelm ise hepsini kendine istiyordu. Hal böyle olunca çılgın projelerle osmanlı sarayına gelip kanka olalım dedi. Günün şartlarından dolayı özellikle rusyadan çok ağır darbeler yiyen türkler bu yakınlaşmaya balıklama atladılar. Almanyadan  paralar gelmeye başladı. Bunun karşılığında devlette kadrolar ve imtiyazlar alındı. Fransa hayranı münevverlerimiz birer birer yerlerini alamancılarla değişmeye başladılar. Hatta bu yakınlaşma öyle boyutlara dedikodulara ulaştı ki mekke pazarında ki hacı amca wilhelmin aslında gizli müslüman olduğunu gizlice bu sene hacca geldiğini falan konuşur oldu. 

Şunu da belirteyim bu yazdıklarım her ne kadar geyik düzeyde olsa da o zamanın alaman arşivlerinde bulunan şeylerdir. 

Memleketin ekonomik fethinden sonra geriye devletin zaafiyeti ve alamanyaya fiilen bağlanması gerekiyordu. Bunun içinde alaman hayranı subaylar devleti ele geçirdiler. Buraları kısa geçiyorum hikayeyi biliyorsunuz.

Vel hasıl kelam. Aşırı silahlanma Wilhelmin hırsları avrupalı kuzenlerinin bir şeyler sezinlemesi gibi eften püften sebeplerle savaş patladı.

Alamanya osmanlı kartını ortaya oynayıp üzerinde ki baskıyı geniş bir coğrafyaya yaydı. Buraları da geçiyorum

Düğüm karşılıklı casusçuluk oyunlarına kalmıştı. 

ingiltere arapları kışkırtıp osmanlıyı parçalama planını ortaya soktu
almanlar ise bunun karşılığında hint müslümanlarını kışkırtıp ingiltere hindistanını parçalamak istiyorlardı

Biz almanya tarafına bakalım. İngilizleri biliyorsunuz. Almanyadan 16-17 kişilik bir grup osmanlı topraklarına kadar bir sirk göstericisiyiz ayağına kalktılar. İyi eğitimli inatçı kişilikleri vardı. Görevleri hindistanda bir müslüman isyanı başlatıp ingilterenin doğuda ki en büyük gücünü devirmekti

sirk maceralar maceralar osmanlı topraklarına kadar geldi. Burada osmanlı subayları ile görüşüp teknik destek aldılar. yani çevirmen yol iz bilen adam falan. Bunlar irana oradan da afganistana ingiliz ve rus askerlerine yakalanmadan geçmeye çalışacaklardı. istanbulda grup 2 ye bölündü. ufak bir kısmı amerikaya gidip amerikada ki müslüman-hint-çinli toplumunu ateşlendirip hindistana gemilerle silah taşınması yapılmasını örgütleyecekti. avrupadan o silahların hindistana gitmesi çok riskliydi. Önce amerikaya oradanda yerlilerle hindistana ulaşacaktı o silahlar. 

diğer grup ise iran çöllerinden afganistan steplerine geçip afgan kralı ile görüşecekti. Onların amacı ise afganların hint ingilteresine saldırmasını sağlamaktı

plan şuydu. afganlar hint ingilteresine vur kaç saldırıları başlatacak. Bu durum hint toplumunun ingilizlere karşı özgürlük savaşı vermesine tetikleyici sebep olacak amerikadan getirilen silahlar ortaya sürülecek hint ingilteresi düşecekti. karşılığında ortadoğuda ki binlerce hint savaşçı ingiliz saflarını terk edecek doğu cephesi kazanılacak doğu cephesinde ki askerler rusyaya oradan da avrupaya sürülecekti

Çok zorlu aylar süren bir yolculukla ( ki bu yolculuğun yazışmaları alman kayıtlarında mevcuttur ) 10 kişilik gruptan 3 kişi sağ olarak afganistana ulaşır. Amma afgan kralı haftalarca onlarla görüşmek istemez. Sürekli oyalar. Savaşın seyrine bakar. Eğer almanlar yenilirse yukarısı rus aşagısı hindistan benim anamı ağlatırlar gibisinden fikirlere kapılır. 1 aydan daha fazla bir süre oyalar casusları

Amerikada silahlar gemilere yüklü haftalarca bekler. hindistan içerisinde her şey hazırdır herkes afganlar dalsa da yukardan ortalıgı yıksak diye bakar

Gel gör ki ingilizler arapları kandırır alamanlar afgan kralını kandıramazlar. 

Eğer afganlar bu hamleyi yapsalar acaba ne olurdu. Wilhelm osmanlı toprakları karşılığında ateşkes yapmaya razı idi. zaten planı da buydu. Zaten kuzeni olan diger krallara la olm hadi kaybolun der sonra kukla devlet olarak kullandığı türk devletini içten yönetmeye devam mı ederdi. ? ne bileyim olayları alman arşivlerinden okuduktan sonra iyiki de yenilmişiz diyorum iyi kötü bağımsızız. Diğer türlü türklerin abbasileri zamanında yönettiği gibi kafasına estiğinde kelle alan kafasına eseni padişah yapan askerin tamamı alman olan bir osmanlı olabilirdik. Halk wilhelm aslında müslümanmış durumunu da yiyebilirdi. Çünkü bu tarz broşürler bile basılıp dagıtılmıştı biz neden bu alamanların yanındayız denmesin diye. 

almanya savaşı kaybedip nasıl yıkılmadıysa yerine hitler geldiyse ingiltere gibi ülkelerde de diktatörler başa geçerdi. gene bir ikinci dünya savaşı olabilirdi belki. ama japonya çini değilde hindistanı işgal etmiş rusya ekim devrimini belki ilk dalgada yapmış olabilirdi. hatta komunist ingiltere bile görebilirdik
amerika ise almanların yanında savaşa girip durumdan istifade ederdi. nazilerden kaçan dünya kadar profesör amerikaya göçmeyeceği için atom bombası da olmayabilirdi

ilginç bir alternatif tarih aslına buradan yürümek lazım
13.01.2018 20:33 PM
Tarih varsayımlarla değil olanlarla bile doğru ilgilenemezler pek etkin bir konuşma olacağını düşünmüyorum
13.01.2018 20:43 PM
Seher demiş ki:
Tarih varsayımlarla değil olanlarla bile doğru ilgilenemezler pek etkin bir konuşma olacağını düşünmüyorum
-ler değilde -ken yazmak istedin sanırım

ya hu işin fantezisindeyim elbette bilimsel ve doğru bir süreç uygulanamaz. Zaten yönetim ne olursa olsun devletleri yöneten halklardır. Halk içinde ki ni açığa çıkarır. Faşizan bir halk en ileri demokrasilerde de yolunu bulur. Belki insanları maddeten kamplara ayırmazlar ama manen kamplara ayırırlar yani her ne kadar alternatif de olsa tarihte gene sonuçlar değişmezdi sanırım iyi ya da kötü olmazdı bugünün aynısı ama farklı aktörlerle olurdu

Benim düşünmek istediğim biraz farklı bakmak. 
13.01.2018 20:54 PM
Taner
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Uluslararası İlişkiler
Diğerlerini bilemem de japonya hindistani işgal etmezdi. Amerika ise ticaretini kim engellerse ona karşı dururdu. Amerikanin dünya savaşlarına girmesi ticaret meselesi yüzünden siyaset değil. Almanlar müttefiklerle ticaretine balta vurmasa hiç bulaşmama ihtimalleri vardı
13.01.2018 21:03 PM
Taner demiş ki:
Diğerlerini bilemem de japonya hindistani işgal etmezdi. Amerika ise ticaretini kim engellerse ona karşı dururdu. Amerikanin dünya savaşlarına girmesi ticaret meselesi yüzünden siyaset değil. Almanlar müttefiklerle ticaretine balta vurmasa hiç bulaşmama ihtimalleri vardı
Abi japonyanın çini işgal sebebi almanların çinden geri çekilmesi. Bu sefer ingilizler hindistanı boşaltacaklar. Ben hindistanın kendi başına bir özgürüz artık kafasına girebileceğine ihtimal vermiyorum illa birileri işgal ederdi orayı çok pasif bir millet hintliler
13.01.2018 21:08 PM
Bilge Kaan
Düzce Üniversitesi | Peyzaj Mimarlığı
eğer olsaydi yer yerinden oynardi 
13.01.2018 21:10 PM
Taner demiş ki:
Yani eğer aynı şeylerden bahsediyorsak okudugum kaynaklara göre almanlar sırf amerika savaşa girsin diye bilerek bombalıyorlar ticaret gemilerini. Yani ne çıkarı var amerikanın savaşa girmesinin dersen sanırım ateşkes istiyorlar karşı taraf kabul etmiyor eğer amerika işin içine girerse amerikayla ateşkes yapacaklar diğerleride kenarda pısacak. çünkü wilson abimiz biraz sever siyaseti

benim hatırladığım kadarıyla ki yanlış da hatırlayabilirim 3 sene kadar önce okumuştum bunları
13.01.2018 21:33 PM
Taner
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | Uluslararası İlişkiler
Yavuz Selim demiş ki:
Abi japonyanın çini işgal sebebi almanların çinden geri çekilmesi. Bu sefer ingilizler hindistanı boşaltacaklar. Ben hindistanın kendi başına bir özgürüz artık kafasına girebileceğine ihtimal vermiyorum illa birileri işgal ederdi orayı çok pasif bir millet hintliler
Japonya\'nin asya işgali 3-5 günlük hayal değil. Daha önce de kore yarımadasından başlayan maceraları var. Çine kadar güçü yetmiyordu ticaret ve teknoloji ile fırsatını bulunca yuruyebildigi kadar yürüyor. Hindistan ile meselesi yok. Eğer durdurmasalar bile güneydoğu ve doğu asya\'da kalır hindistana kadar gitmezlerdi.

Basitçe ifade etmek gerekirse japon megolo ideasi. Hindistan bi anlam ifade etmiyor bu açıdan hani güneydoğu asya kontrolünden sonrası için spekülasyon belki yapılır ama kore mancurya çini es geçip hindistani sömürge yapmaları pek olası değil.

Almanya\'nin amerikan gemilerini neden batırdığı tartışılır ama bak. Silah taşıyan diyenler de var, erzaklari kesmek için diyende var, ibneligine batırdılar diyen de var.
13.01.2018 21:47 PM
Taner demiş ki:
Japonya\'nin asya işgali 3-5 günlük hayal değil. Daha önce de kore yarımadasından başlayan maceraları var. Çine kadar güçü yetmiyordu ticaret ve teknoloji ile fırsatını bulunca yuruyebildigi kadar yürüyor. Hindistan ile meselesi yok. Eğer durdurmasalar bile güneydoğu ve doğu asya\'da kalır hindistana kadar gitmezlerdi.

Basitçe ifade etmek gerekirse japon megolo ideasi. Hindistan bi anlam ifade etmiyor bu açıdan hani güneydoğu asya kontrolünden sonrası için spekülasyon belki yapılır ama kore mancurya çini es geçip hindistani sömürge yapmaları pek olası değil.

Almanya\'nin amerikan gemilerini neden batırdığı tartışılır ama bak. Silah taşıyan diyenler de var, erzaklari kesmek için diyende var, ibneligine batırdılar diyen de var.
ya abi adı aklıma gelmeyen ingiliz bir gazeteci abimiz vardı ingilizlerin eline geçen o zaman ki alman telgraf yazışmalarını yayınlamıştı. Oradan hatırlayabildiğim kadarı ile almanya amerikayı savaşa sokup teslim bayrağı açmak istiyor. bilerek bombalıyor. çünkü ingiltere ümüğüne kadar sıkacak ateşkes olmazsa. yanaşmıyor müttefikler. <br />
<br />
japonya konusunda haklısın o konuya hakim değilim. Güzel bir kitap vardır pearl horbordan hiroşimaya diye japonya hakkında güzel şeyler yazar. başını okuyup kaldırmıştım onu okumam lazım. Hatta iyi oldu aklıma geldiği japon gözüyle ikinci dünya savaşını anlatır. muhtemelen dediğin şeylere de atıflar vardır. çünkü epey geriden alıyor anlatmaya
13.01.2018 22:07 PM
Cemre
Orta Doğu Teknik Üniversitesi | İnşaat Mühendisliği
öldürmekten vazgeçip işgücü olarak kullanacaktı naziler insanları. Teknolojileri ilerlemişti ve bunun doyumuna ulaşamamışlardı çünkü. Şu anki tek kutuplu dünya düzeni ne ise sadece kutupun yeri değişip aynen devam edecekti yani

hair transplant turkey