Anasayfa
Beni Hatırla
0
FORUMLAR > FELSEFE > Yaşadığımız her olay, deneyimlenen her şey nötr olabilir mi?
15.07.2017 15:17 PM
Yazıdan anladığım şey, nötr... Başka anlayabildiğim bir şey yok. Tamam biraz gerizekalıyım ama, bu kadar olduğumu bilmiyordum
15.07.2017 15:20 PM
Evet mesela bunun için bok örneğini kullanırım genelde.
Bok insana göre pis bir şeydir ama bok böceğine göre yaşam kaynağıdır, onun en lezzetli yemeğidir.
Burada esas olan, karşılıklı etkileşim ve uyum sağlamadır. Hiçbir şey diğer şeylerden bağımsız olarak tek başına bir şey değildir.
Yalnız burada dikkat etmek gerekir ki bokun özelliklerinin göreli olması bokun nesnel gerçekliğini reddetmemizi gerektirmez. İkisi arasında hassas bir çizgi var. Tarihteki filozofların önemli bir kısmı bu çizgiyi aşarak bokun dışsal gerçekliğini tamamen reddetmişler ve bokun tüm varlığını zihne bağlayan idealizm görüşünü benimsemişler. Bunun kısmen mantıklı yönleri olsa da yanlıştır. Çünkü bok, onu algılayan insan ve bok böceği olmadan da vardır ve ortadadır. Bok ve insan arasındaki etkileşim için insanın onu algılaması gerekli olsa da bokun kendi varlığı için insanın algısı gerekli değildir.
15.07.2017 15:23 PM
Baldan
Ankara Üniversitesi | Şarap Üretim Teknolojisi
Yok nötr değildir o nötr olsa duramazdık
15.07.2017 15:25 PM
Gizem
Akdeniz Üniversitesi | Uluslararası İlişkiler
En zor olay dediğin ne ki
15.07.2017 15:34 PM
Güneş
Anadolu Üniversitesi | Dış Ticaret
Bu bnm bakış açım.bu yüzden olaylar karşısında daha çok sonuç odakliyim ve az yanıyor insanın canı.yaşanması gerekti yaşandı bitti peki şimdi ne yapiyruz demek lazım.
17.07.2017 13:16 PM
Seher
Marmara Üniversitesi | Bankacılık
Bence bu olay yaşattığımız şeyleri yaşadığımızda gerçekleşiyor. O zaman nötr olup yaşanması gerekiyordu yaşandı diyebiliriz ancak.