Anasayfa
Beni Hatırla
-1
FORUMLAR > BASKETBOL > Eurolig Final Four
21.05.2017 23:24 PM
Şşşş,)
21.05.2017 23:26 PM
Gunay Murat
Gazi Üniversitesi | Bilgisayar Öğretmenliği
Ben cska kizlarina daha cok üzüldüm
21.05.2017 23:49 PM
Turan
Başkent Üniversitesi (Ankara) | Uluslararası Ticaret
:')
22.05.2017 05:22 AM
Onur
Ege Üniversitesi | Nükleer Enerji Mühendisliği
Utku demiş ki:
Final4 boyunca 4 maçta Real Madrid 3 blok, CSKA 5 blok, Olympiakos 5 blok, EKPE UDOH 7 blok !! ve bu adam en iyi savunmacı değil öyle mi 

Tek bir Türk oyuncunun süre almadığı bir şampiyonluğa ben milli gurur, milli başarı demem ama yine de tebrikler Fenerbahçe !
Zaten oynayan da milli takım değildi.

Euroleague'de de yabancı sınırlaması yok. Türk oyuncular yetişmiyorsa ve kaliteleri yetersiz ise buradan Fenerbahçe'nin aldığı tarihi zaferi eleştirmek yersiz.Zaten Obradovic geldiği ilk gün dedi, pasaportun önemi yok diye. Bu takımda şu an olan ve daha önce ayrılan pek çok yerli oyuncuya çok kez şans verdi. NBA takımlarına karşı olan maçlarda dahi oynattı. Demek ki eleştirilmesi gereken şey neden bizden iyi sporcu çıkmıyor. 
Bu mesajı
1 kişi beğendi
22.05.2017 15:01 PM
Utku
İstanbul Üniversitesi | Rus Dili ve Edebiyatı
Onur demiş ki:
Zaten oynayan da milli takım değildi.

Euroleague'de de yabancı sınırlaması yok. Türk oyuncular yetişmiyorsa ve kaliteleri yetersiz ise buradan Fenerbahçe'nin aldığı tarihi zaferi eleştirmek yersiz.Zaten Obradovic geldiği ilk gün dedi, pasaportun önemi yok diye. Bu takımda şu an olan ve daha önce ayrılan pek çok yerli oyuncuya çok kez şans verdi. NBA takımlarına karşı olan maçlarda dahi oynattı. Demek ki eleştirilmesi gereken şey neden bizden iyi sporcu çıkmıyor. 
Oynayanın milli takım olup olmaması değil mevzuu; yabancı sınırlaması olmadığını ben de biliyorum fakat bizde pek basketbolcu yetişmiyor. Nüfusları toplasan İstanbul'un nüfusunu geçmeyecek ülkeler çatır çatır sporcu yetiştiriyorken bizimkilerin (sadece basketbol özelinde söylemiyorum) ellerinden madalyaları alınıp sppordan ihraç ediliyorlar.

Basketbol için hatta sadece bu final4 için konuşacak olursak mesela;

Real'de 3 oyuncu biri 30'un üzerinde olmakla beraber maç içinde süre almış, CSKA'da 6 Rus oyuncu 15 dknın üzerinde süre almış ve Oly'de 7 Yunan oyuncu 25dk'nın üzerinde süre almış ki 30'un üzerinde süre alan da 2, 3 oyuncu var.

Fenerbahçe'nin ise takımdaki Türk oyuncusu kupayı alıp kaldırmaktan başka bir katkı vermedi.

Tüm EL sezonuna bakılırsa 30 maçta Berk toplam 4 dk, Barış toplam 6 dk, Melih toplamda 12 dk süre almış. 

Ben burada Obradoviç'in Türk oyunculara süre verip vermemesini tartışmıyorum, hak eden alır - benim ahsettiğim şey bu seviyelerde oyuncu yetiştiremiyorken bu şampiyonluğu götürüp direkt milli gurur'a bağlıyor olmamız. Bu başarının içinde Fenerbahçe'nin Türkiye sınırları içinde bulunan bir kulüp olması haricinde millilikle hiçbir alakası yok.

Şimdi tüm bunlar göz önündeyken milli bir başarıdan söz etmek montaj sanayine %100 yerli araba yapıyoruz demek gibi bir şey benim gözümde.

Ben isterdim ki Oly gibi, takımın kemik kadrosu yerli, bizim yetiştirebildiğimiz oyunculardan oluşsun. Ama artık sporda bile ithalatla gurur duyar noktadayız, eleştirdiğim nokta bu - yerli oyuncu yetiştiremeden milli gururdan bahsediyor olmak. Bu gurur, Fenerbahçe'nin gururu ve başarısıdır benim gözümde. 

Gerçek milli gurur full Hırvat oyunculardan oluşan KK Split takımmının geçmişte 3 kere üst üste EL şampiyonu olmasıdır. İşte buna milli gurur, milli spor başarısı denir.

Son Düzenleme: Utku Kabaş @ 22.05.2017 15:13
22.05.2017 20:44 PM
Turan
Başkent Üniversitesi (Ankara) | Uluslararası Ticaret
Utku demiş ki:
Oynayanın milli takım olup olmaması değil mevzuu; yabancı sınırlaması olmadığını ben de biliyorum fakat bizde pek basketbolcu yetişmiyor. Nüfusları toplasan İstanbul'un nüfusunu geçmeyecek ülkeler çatır çatır sporcu yetiştiriyorken bizimkilerin (sadece basketbol özelinde söylemiyorum) ellerinden madalyaları alınıp sppordan ihraç ediliyorlar.

Real'de 3 oyuncu biri 30'un üzerinde olmakla beraber maç içinde süre almış, CSKA'da 6 Rus oyuncu 15 dknın üzerinde süre almış ve Oly'de 7 Yunan oyuncu 25dk'nın üzerinde süre almış ki 30'un üzerinde süre alan da 2, 3 oyuncu var.

Fenerbahçe'nin ise takımdaki Türk oyuncusu kupayı alıp kaldırmaktan başka bir katkı vermedi.

Tüm EL sezonuna bakılırsa 30 maçta Berk toplam 4 dk, Barış toplam 6 dk, Melih toplamda 12 dk süre almış. 

Ben burada Obradoviç'in Türk oyunculara süre verip vermemesini tartışmıyorum, hak eden alır - benim ahsettiğim şey bu seviyelerde oyuncu yetiştiremiyorken bu şampiyonluğu götürüp direkt milli gurur'a bağlıyor olmamız. Bu başarının içinde Fenerbahçe'nin Türkiye sınırları içinde bulunan bir kulüp olması haricinde millilikle hiçbir alakası yok.

Şimdi tüm bunlar göz önündeyken milli bir başarıdan söz etmek montaj sanayine %100 yerli araba yapıyoruz demek gibi bir şey benim gözümde.

Ben isterdim ki Oly gibi, takımın kemik kadrosu yerli, bizim yetiştirebildiğimiz oyunculardan oluşsun. Ama artık sporda bile ithalatla gurur duyar noktadayız, eleştirdiğim nokta bu - yerli oyuncu yetiştiremeden milli gururdan bahsediyor olmak. Bu gurur, Fenerbahçe'nin gururu ve başarısıdır benim gözümde. 

Gerçek milli gurur full Hırvat oyunculardan oluşan KK Split takımmının geçmişte 3 kere üst üste EL şampiyonu olmasıdır. İşte buna milli gurur, milli spor başarısı denir.

Yazmayayım yazmayayım dedim de nasıl hiç bir katkısı yok Türk sporuna ya?Dün Siirt'te Van'da bile sokakta çocuklar bu maçı izledi,gururlandı.Belki bir çoğu basketbolu sevdi.Niye kısa vadeli olarak düşünüyorsunuz bu başarıyı?Misal iş yerinde ki abinin oğlu kudurmuş dün gece baba beni basketbol kursuna yazdır diye.Bu ülkelerde neden bu kadar çok oyuncu yetişiyor sanıyorsunuz?Çocukluktan bu tip başarıları izliyorlar,küçük yaşta basketbol oynamak istiyorlar.

Ayrıca şimdi ki sözlerim sana değil,bir kaç keko var onlara söylemek istiyorum.Fenerbahçe'de niye oynayan Türk basketbolcu yok diye sormayacaksın,niye final-4 takımlarında oynayan hiç Türk oyuncu diye soracaksın.Sanki piyasa kaliteli Türk basketbolcu kaynıyorda,Zeljko oynatmıyor amk.Adam yıldız olacak denen Kenan Sipahi'yi eurolig'de her maç ilk 5 başlattı,adam gerizekalı çıktı.Beşiktaş'ta süre alamıyor şimdi.

Şu an Final 4 takımlarında oynayan çoğu Avrupalı oyuncu küçüklüğünde ülkesinde ki takımların başarıları izledi.Bir kaç resim koyuyorum aşağıya,ne demek istediğimi anlayacaksınız.

https://pbs.twimg.com/media/DAbaHlkXoAAb-V4.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DAbaHluWsAAHMww.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DAa9JqEXsAAgXMK.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DAYa9MzXoAANizb.jpg
https://twitter.com/Sparkoloji/status/866410259132403712

Daha sayısız fotoğraf ve video.Bu eklediğim resim ve videoların hepsi Anadolu'nun herhangi bir köşesi.İlk eklediğim fotoğraftaki çocuklar ise Siirt'ten.Milli başarı kadroda Türk oyuncu olması değil budur.

Not:Olurda cevap yazarsan lütfen italik olarak yazma.Gözleri inanılmaz yoruyor.

22.05.2017 22:00 PM
Utku
İstanbul Üniversitesi | Rus Dili ve Edebiyatı
Turan demiş ki:
Yazmayayım yazmayayım dedim de nasıl hiç bir katkısı yok Türk sporuna ya?Dün Siirt'te Van'da bile sokakta çocuklar bu maçı izledi,gururlandı.Belki bir çoğu basketbolu sevdi.Niye kısa vadeli olarak düşünüyorsunuz bu başarıyı?Misal iş yerinde ki abinin oğlu kudurmuş dün gece baba beni basketbol kursuna yazdır diye.Bu ülkelerde neden bu kadar çok oyuncu yetişiyor sanıyorsunuz?Çocukluktan bu tip başarıları izliyorlar,küçük yaşta basketbol oynamak istiyorlar.

Ayrıca şimdi ki sözlerim sana değil,bir kaç keko var onlara söylemek istiyorum.Fenerbahçe'de niye oynayan Türk basketbolcu yok diye sormayacaksın,niye final-4 takımlarında oynayan hiç Türk oyuncu diye soracaksın.Sanki piyasa kaliteli Türk basketbolcu kaynıyorda,Zeljko oynatmıyor amk.Adam yıldız olacak denen Kenan Sipahi'yi eurolig'de her maç ilk 5 başlattı,adam gerizekalı çıktı.Beşiktaş'ta süre alamıyor şimdi.

Şu an Final 4 takımlarında oynayan çoğu Avrupalı oyuncu küçüklüğünde ülkesinde ki takımların başarıları izledi.Bir kaç resim koyuyorum aşağıya,ne demek istediğimi anlayacaksınız.

https://pbs.twimg.com/media/DAbaHlkXoAAb-V4.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DAbaHluWsAAHMww.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DAa9JqEXsAAgXMK.jpg
https://pbs.twimg.com/media/DAYa9MzXoAANizb.jpg
https://twitter.com/Sparkoloji/status/866410259132403712

Daha sayısız fotoğraf ve video.Bu eklediğim resim ve videoların hepsi Anadolu'nun herhangi bir köşesi.İlk eklediğim fotoğraftaki çocuklar ise Siirt'ten.Milli başarı kadroda Türk oyuncu olması değil budur.

Not:Olurda cevap yazarsan lütfen italik olarak yazma.Gözleri inanılmaz yoruyor.

Benim söylemek istediğim ve anlatmak isteyip de anlatamadığım ya da anlamak istemediğiniz nokta şu;

Fenerbahçe'nin EL kupasından önce Efes, Koraç kupasını aldığında bu bahsettiğin ilgi, alaka vs gibi değerler yükseldi ve bugünlere gelindi ve Türk basketbolunun ticari değeri arttı. Fakat ticari değerin artması daha iyi Türk basketbolcu yetişmesini sağladı mı? Hayır.

Bunun olması için TBF ve devlet desteği gerekiyor. Mahallelerde ve okullarda spor alanı ve faaliyetlerinin artması, yetenek avcılarının çocukları takip etmesi, kondüsyonerlerin bu çocukları disipline etmesi gerekiyor.

Yani dediğin gibi Siirt'te Van'da bir çocuğun basketbolu sevmesi milli bir gurur yaşamamız için yeterli değil, o çocuğun elinden tutacak insanlar, ara teknik elemanla olmadıkça, Türk sporunda ithalata dayanmadıkça, yerli sporculara doping yaptırmak yerine çalışma bilinci yerleştirilmedikçe milli bir gururdan bahsetmek, bence, saçmalıktan başka bir şey değil.

Yoksa aslında aynı şeyi istiyoruz - ben sporcu bir Türk gençliği yetiştirilsin, birden çok Ersan'ımız, İbrahim'imiz, Hidayet'imiz olsun böylece milli bir gururdan bahsedelim istiyorum  ama bazıları, içinde isimden başka bir şeyin geçmediği bir başarıya Türk milli gururu için yeterli görüyor. Benim için bu milli bir gurur değil malesef.

*fotoğraflar çok güzel bu arada...
**ayrıca ben hiç katkısı yok demedim, milli gurur naralarına gerek olmadığını belirttim.
Son Düzenleme: Utku Kabaş @ 22.05.2017 22:09
22.05.2017 22:05 PM
Fatma
Selçuk Üniversitesi | Gıda Mühendisliği
Adı türk takımı tek Türk olmasada. Ama DATOME süper degilmiydi yaa
23.05.2017 04:11 AM
Onur
Ege Üniversitesi | Nükleer Enerji Mühendisliği
Utku demiş ki:

Aslında eleştirdiğimiz şeyler aynı. Neden iyi sporcumuz yok? Kadınları bir tarafa bırakıyorum çünkü onlar zaten başarılı. Erkek branşlarında iyi sporcumuz yetişmiyor.

Anlaşamadığımız nokta ise bu maç milli bir mesele değildi. Pek çok Galatasaraylı, Beşiktaşlı bu sonuca üzüldü. Forumlarını ve sözlüklerini takip etmek yeterli. O yüzden bu dediğin gibi Fenerbahçe SK'nın başarısıdır. Ama aynı zaman da Türkiye için önemlidir. Artan popülarite, sponsorlar vs. Şimdiden muhtemelen ekim ayında Fenerbahçe ile maç yapmak için anlaşmaya çalışan NBA takımları vardır. Dediğin diğer şeye de katılıyorum herkes aynısını ister, ana rotasyon keşke yerli olsa ve yardımcı oyuncular yabancı olsa. Ama bunun temellerini geç kalmadan atmalıyız. Bu iş sadece Fenerbahçe'ye düşmüyor. TBL'deki takımların ezici çoğunluğu Avrupa'nın en kaliteli takımları. Hepsinin yatırım yapması lazım. Dediğin gibi 80 Milyonluk ülkeden kaliteli sporcu çıkmaması kabul edilebilir bir durum değil.

Umarım ileri de doğru yapılanmalar ile her branşta gerek sporculuğu gerekse de kişilikleri kaliteli sporcular yetiştiririz.