Anasayfa
Beni Hatırla
-1
FORUMLAR > KONU DIŞI > Neden tuzlukta 3 delik karabiberde tek delik vardır????
13.03.2011 15:34 PM
Mert
Yaşar Üniversitesi | Endüstri Mühendisliği
Hakan demiş ki:

adam mühendis beyler

Ortaokulda öğrenmiştim ben bunu :p

Bu mesajı
1 kişi beğendi
13.03.2011 15:44 PM
Mert demiş ki:

Normalde tuzluk tek delik, karabiber 3 delikli olur. Birçok Avrupa mutfağında da öyledir. Tuz karabibere göre daha akışkan ve ağır olduğu için tek delik yeterlidir, karabiber daha hafif ve ekilmesi daha zor olduğu için 3 deliklidir.

çok delik daima iyidir. alternatif düşünce..

13.03.2011 15:45 PM
Mert
Yunus Bayram demiş ki:

çok delik daima iyidir. alternatif düşünce..

Sen bu kafayla... :D

13.03.2011 15:45 PM

allahın hakkı 3 tür=)

13.03.2011 15:46 PM

nedenmiş?

13.03.2011 15:47 PM

arz taleb meselesi :)

Bu mesajı
1 kişi beğendi
13.03.2011 15:47 PM

aslında o tam tersidir.

13.03.2011 15:48 PM
Bahar
Yaşar Üniversitesi | Bilgisayar Mühendisliği
Mert demiş ki:

Normalde tuzluk tek delik, karabiber 3 delikli olur. Birçok Avrupa mutfağında da öyledir. Tuz karabibere göre daha akışkan ve ağır olduğu için tek delik yeterlidir, karabiber daha hafif ve ekilmesi daha zor olduğu için 3 deliklidir.

yıllar öncesinde karabiber daha az kullanılır diye herşeye tuz atılır diye tek delik karabiber üç delik tuzluk olarak düşünülmüş. fakat son dönemde tuzun çok da yararlı olmadığı düşüncesiyle bu düşünce tersine dönmeye başlamıştır. artık tek delikli olana tuz konup üç delikli olana biber konmaya başlamıştır. yaklaşık 10 yıldır bu böyledir.

13.03.2011 15:50 PM
Mert
Bahar demiş ki:

yıllar öncesinde karabiber daha az kullanılır diye herşeye tuz atılır diye tek delik karabiber üç delik tuzluk olarak düşünülmüş. fakat son dönemde tuzun çok da yararlı olmadığı düşüncesiyle bu düşünce tersine dönmeye başlamıştır. artık tek delikli olana tuz konup üç delikli olana biber konmaya başlamıştır. yaklaşık 10 yıldır bu böyledir.

Ben öyle biliyordum, araştırayım o zaman (: Teşekkürler.

13.03.2011 15:50 PM
Özge demiş ki:

tuz tüketiminin ortalama18 grama çıktığı ülkemizde 3 delik tek deliğe indirilsin hatta hiç tuzluk konulmasın gibi düşünceler yaygın.

artık tek delik tuzluk diye biliyorum ben. birçok yerde gördüğüm bu.